Lányok! Nyíljon ki a ti szemetek és vegyétek észre, hogy már rég nem menő Justin Bieber után csorgatni a nyálatok. Ha igazán eredetiek akartok lenni, mutatok nektek egy cseh srácot, Tomáš Dvořák-nak hívják, de az egyszerűség kedvéért hívjuk csak Floexnek, azt könnyebb kiejteni. (És jó esetben nektek nem valami tisztítószer márka jut róla az eszetekbe.)
Persze, tudom, Justin angyali arcocskájával elég nehezen venné fel a versenyt, de hát régóta tudjuk, hogy a külső nem minden. Floexért talán nem fog milliónyi tinilány rajongani - nem is értem, miért, hiszen önéletrajzából megtudhatjuk, hogy nemcsak hogy papírdarálóból kottát tud kivarázsolni, zenél a feje és egy madár játssza le a bakelit lemezeit, de kedvenc szabadidős tevékenységei közé tartozik az anyajegyei összekötögetése, és a konyhában klarinétozgatás egy ijesztő tökfej maszkban.
... és ha ez ne lenne elég, egy aranyos robotos számítógépes játéknak, a Machinariumnak a zenéjét is neki köszönhetjük.
Sőt, igazából nagyon sokat köszönhetünk neki, legfőképpen a legújabb, 2011-es albumát, a Zorya-t, aminek már a címe is egy egész történet: Zorja (vagy Zarja) a szláv mitológiában három istennő neve, akik a Kis Medve csillagképre vigyáznak, hogy az apokalipszis kutyája föl ne zabálja, hiszen akkor eljönne a világvége. (na, nem megéri szlavisztika szakosnak lenni?) A három istennő a reggelt, a délt és az éjfélt szimbolizálják, Floex magyarázata szerint az album címét az éjféli Zorya ("Zorya Polunochnaya") adta, aki - na ki gondolta volna - az ismeretlen, a tudatalatti létünk megtestesítője, az ő karjaiban hal meg és éled fel a Nappal. Zorya gondoskodik a lemez misztikus, éjjeli hangulatáról, ahol minden szám egy külön történet - rögtön a legelső például, az Ursa Minor - a Kis Medve csillagkép latin neve - kirepít minket a világűrbe és elmagyarázza, hogyan is zajlanak ott a dolgok.
Bizonyára mind a 11 számnak megvan a maga története, engem leginkább az érdekelne, hogy került a történetbe Petr Parléř, Prága legnagyobb hírességeinek, például a Károly hídnak a tervezője. (Talán a mi kedves, prágai születésű Floexünk, aki nap mint nap ott sétált úgy gondolta, Peti bácsi is megérdemel egy számot. Milyen aranyos! Vegyünk példát róla, és csináljunk egy Clark Ádám mixet!)
Kiegészítő információ: további utánaolvasgatások után kiderült, (persze mitológiai témában elég nehéz pontos információkat találni, nagyjából minden weboldalon és minden könyvben teljesen mást írnak) hogy ezt a bizonyos címadó éjféli Zorya-t Neil Gaiman találta ki és említette meg először az Amerikai istenek című regényében, az egész világvége sztorival együtt:
Utolsó kommentek